I. ÚČEL A VYMEZENÍ POJMŮ
Cílem tohoto dokumentu je poskytnout fyzickým osobám – spotřebitelům („Klient“), které se společností FCE Credit, s.r.o., se sídlem Praha 8, Karolinská 654/2, PSČ 18600, IČO: 256 15 564 („FCE“) uzavřely smlouvu o spotřebitelském úvěru ve smyslu zákona č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, a které se dostaly do problémů se splácením svých závazků vůči FCE, základní informace o řešení nastalé nepříznivé situace a dále poskytnout zaměstnancům a dalším osobám, které s Klienty v prodlení za FCE jednají základní osnovu pro poučení, které jsou povinni poskytnout Klientům.
II. KAM SE OBRÁTIT V PŘÍPADĚ PROBLÉMŮ SE SPLÁCENÍM
V případě, že se Klient obává, že by nemusel být schopen hradit své dluhy ze smlouvy o spotřebitelském úvěru uzavřené s FCE včas, případně se Klient již do prodlení dostal, měl by se Klient, co nejdříve obrátil na FCE, pro tyto účely může Klient využít emailovou adresu: creditcz@ford.com nebo telefonní číslo +420 234 650 368.
Příslušný pracovník FCE vzniklou situaci s Klientem projedná a pokusí se najít nejvhodnější řešení vzniklé situace. V případech, kdy Klient není schopen uhradit své dluhy v termínech uvedených v úvěrové smlouvě, může FCE písmeně požádat o odklad vymáhacích úkonů 1 – 3 splátek, s tím, že Klient nemá na odklad takových úkonů právní nárok.
III. MOŽNOST ODDLUŽENÍ
Pro koho je oddlužení určeno Oddlužení (rovněž známe jak o tzv. osobní bankrot) je určeno pro Klienty, kteří jsou v úpadku a nejsou schopni plnit své dluhy. Na straně Klienta tedy musí být splněny tyto podmínky:
a) Klient má peněžité dluhy po dobu delší 30 dnů ode dne splatnosti;
b) vůči dvěma a více věřitelů;
c) není schopen tyto dluhy plnit; a
d) až na výjimky nesmí mít Klientovi dluhy původ v jeho podnikatelské činnosti.
Klient musí být v rámci oddlužení schopen splatit minimálně 30 % svých nezajištěných dluhů; výjimku tvoří případy, kdy by věřitelé souhlasili s nižším uspokojením. Zajištěné dluhy se uspokojují zvlášť z majetku, který je předmětem zajištění.
Oddlužení může být provedeno dvojím způsobem:
a) jednorázově – kdy se postupuje obdobně jako v případě konkurzu a je tedy zpeněžen majetek ve vlastnictví Klienta v okamžiku, kdy bylo o oddlužení rozhodnuto. Oddlužení se však nedotýká majetku, který Klient nabude teprve v budoucnu; nebo
b) prostřednictvím splátkového kalendáře – kdy je Klient povinen měsíčně odvádět věřitelům ze svých příjmů veškeré prostředky, které převyšují nezabavitelnou částku pro účely exekuce přednostních pohledávek. Výše nezabavitelné částky se odvíjí od počtu vyživovaných osob. Podrobný návod pro výpočet nezabavitelné částky je možné získat na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti http://insolvencni-zakon.justice.cz/kalkukator-splatek/kalkulacka-vypocet.html.
V případě, že byly podmínky oddlužení splněny, může Klient požádat insolvenční soud o osvobození od placení neuhrazené části svých dluhů. Klient tedy nebude povinen zbylou část dluhů hradit. Výjimkou jsou případy, kdy by se Klient v rámci oddlužení dopustil podvodného jednání nebo by některé své věřitele zvýhodňoval.
Kam se může Klient obrátit, chce-li požádat o oddlužení
S návrhem na oddlužení se musí Klient obrátit na příslušný insolvenční soud. Spolu s návrhem na oddlužení musí být insolvenčnímu soudu dodány rovněž informace o příjmech Klienta za poslední 3 roky, které musí být Klient schopen doložit listinami (např. výplatními páskami, daňovými přiznáními apod.). Klient rovněž předkládá přehled svého majetku a dluhů a odhad svých příjmů v příštích pěti letech.
Insolvenční návrh musí pro Klienta (pokud nemá sám právnické vzdělání) sestavit některá z následujících osob: advokát, notář, soudní exekutor, insolvenční správce, nebo tzv. akreditovaná osoba. Seznam akreditovaných osob je dostupný na stránkách Ministerstva spravedlnosti: https://sako.justice.cz. Maximální odměna, kterou mohou vše uvedené osoby za sepsání návrhu požadovat je 4.000,- Kč.
Povinnosti Klienta v průběhu oddlužení
V případě, že bude Klientovi oddlužení povoleno:
a) je povinen vykonávat výdělečnou činnost a v případě, že je nezaměstnaný, o získání příjmu usilovat. Podnikat je v případě oddlužení možné pouze se souhlasem insolvenčního správce;
b) je povinen předkládat insolvenčnímu soudu přehled svých příjmů a oznamovat mu změnu bydliště a zaměstnavatele;
c) nebude moci bez souhlasu insolvenčního správce odmítnout dar ani dědictví. Prostředky takto získané budou použity na úhradu dluhů Klienta; a
d) nesmí přijímat nové dluhy, které by nebyl schopen ve stanovené době splatnosti uhradit.
IV. MOŽNOSTI BEZPLATNÉHO PRÁVNÍHO PORADENSTVÍ
FCE upozorňuje Klienta, že se v případě problémů se splácením svých dluhů může rovněž využít bezplatného právního poradenství organizovaného prostřednictví České advokátní komory.
Bližší informace týkající se poskytování bezplatného právního poradenství a kontaktní údaje jsou dostupné na webové adrese: http://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=2617
I v případě, kdy má dlužník rovněž dluhy z podnikání, je oddlužení přípustné, za předpokladu, že (i) věřitel, o jehož pohledávku jde, s oddlužením souhlasí; (ii) jde o dluh, který je zajištěn (věřitelé se tedy uspokojí z tohoto zajištění); (iii) jde o dluh, který zůstal neuspokojen poté, co byl konkurs na majetek Klienta zrušen po splnění rozvrhového usnesení nebo proto, že je majetek Klienta pro uspokojení věřitelů zcela nepostačující.